Stajın Ötesinde Bir Deneyime Hazır mısınız?

Stajın Ötesinde Bir Deneyime Hazır mısınız?

  • Deneyim
  • 23 Ocak 2021 Cumartesi
  • 0
  • Okunma : 1550

Staj yapma faaliyetinin benim için en güzel yanı yeni bir arkadaş ortamına dahil olmaktır. Dolayısıyla bu programa katılmadan önce aklımda bir önyargı olarak mevcut olan “staj” kavramına benzer bir süreçle karşılaşmayıp eğlenebildiğim için çok mutluyum


Ben Mahammad Alizada. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. 2020 yılının Ekim-Kasım aylarında TUİÇ Akademinin düzenlemiş olduğu “Anarşizm Okumaları” adlı staj programına katıldım. Bu süreç boyunca hem anarşizm alanında öne çıkan düşünürlerin temel argümanlarını sistemli bir biçimde inceleme hem de söz konusu argümanlar üzerinden farklı konu başlıklarını ele alma şansım oldu. Bunun yanısıra, haftalık olarak düzenlenen toplantılarda ele aldığımız konulara ilişkin karşılıklı olarak farklı görüşlerin paylaşıldığı tartışmaya açık bir ortamda bulunma fırsatı yakaladım. Kendi bakış açınızla çelişen görüşler veya sizin bakış açınıza yöneltilen eleştiriler, öğrenciler için bir engel olmaktan ziyade konunun derinliğine inebilmek için onlara sunulan bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Aynı zamanda, sosyal bilimlerle ilgilenen araştırmacıların da kabul edeceği üzere, herhangi bir spesifik konuya ilişkin soyut kavramların benimsenmesi ve bu kavramlar ışığında çözümleme yapma becerisinin elde edilmesi uzun bir tartışma sürecinin sonunda mümkün olabilir. Nitekim eğitim aldığımız kurumlar, eleştirel düşünceye açık olduğu ölçüde, öğrenciler için böylesine özgür bir ortamı mümkün kılmak ister veya kılmalıdır.

 

TUİÇ Akademinin düzenlediği staj programı da her bir araştırmacı ve öğrenci için gerekli olduğunu düşündüğüm bu sürece önemli bir katkı sağlamaktadır. Diğer taraftan, TUİÇ Akademinin düzenlediği staj programı genel kabul gören “staj yapma” faaliyetinin dışında ilgili kişilere yadsınamayacak bir katkı sağlamaktadır. Bilindiği üzere, akademik kariyer yapmayı planlayan ve fakat çalışmak istediği alanla ilgili düşüncelerine netlik kazandıramayan araştırmacı adaylar için, ilgi alanlarına giren çeşitli konularında araştırma yapma gereksinimi her zaman öne çıkmaktadır. Bu gereksinimin giderilmesi için öğrencilere sıklıkla önerilen ise tercih ettikleri farklı konularla ilgili küçük çaplı araştırmalar yapmalarıdır. Bu ve benzeri girişimler, kurumsallık kazandığı ölçüde öğrencinin sonuca daha hızlı ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

 

TUİÇ Akademide önerilen alanlardan herhangi birinde staj yapmaya hak kazanacak öğrenciler için zaman kaybı yaşamalarını engelleyecek disiplinli bir program da öngörülmektedir. Tüm bunların dışında, staj yapma faaliyetinin benim için en güzel yanı yeni bir arkadaş ortamına dahil olmaktır. Her ne kadar birçok istisnayla karşılaşmamız mümkün olsa da, insan sosyokültürel bir varlık olduğu ölçüde sosyalleşme gereksinimi duymaktadır. TUİÇ Akademide staj yapdığım dönem, bu anlamda getirilerin çok fazla olduğu bir süreç oldu. Zira insanlarla toplumsal sorunlara ilişkin yürütülen tartışmalar ve bu süreçte kazandığımız bilgiler ne kadar keyif vericiyse, tüm bu deneyimlerin eğlendiğimiz bir ortamda kazanılması da bir o kadar önemlidir. Ben TUİÇ Akademide kısa fakat verimli bir dönem geçirdiğimi düşünüyorum. Dolayısıyla bu programa katılmadan önce aklımda bir önyargı olarak mecvut olan “staj” kavramına benzer bir süreçle karşılaşmayıp eğlenebildiğim için çok mutluyum.

 

Mahammad Alizade – Anarşizm Staj Programı

 

 


O-Staj Ekibi
  • PAYLAŞ

YORUMLAR