Online Staj Göç Programı

Online Staj Göç Programı

  • Deneyim
  • 16 Mart 2021 Salı
  • 0
  • Okunma : 1322

Örneğin sadece okuma yapmakla yetinilmeyen ve öğrendiklerimi yazılı bir çalışma haline getirebileceğim bir süreci de o-staj sayesinde hayatımda ilk kez deneyimleme fırsatım oldu.


Merhaba, ben Sezin! TUİÇ'in 2020 yaz dönemi göç stajyerlerinden biriyim. 


Mülteciler hukukuna ve insan haklarına duyduğum ilgiye yönelik uygun bir eğitim programı bulma uğraşısı içerisindeyken TUİÇ'in göç staj programına denk geldim. Bu staj programı; göç üzerine akademik çalışmaları okuma ve tartışabilmeden film/belgesel ve kitap analizi ile röportaj oluşturma ve makale yazımı gibi çalışmalara kadar çeşitli çıktılar üretebilmenizi sağlıyor. 


Örneğin sadece okuma yapmakla yetinilmeyen ve öğrendiklerimi yazılı bir çalışma haline getirebileceğim bir süreci de o-staj sayesinde hayatımda ilk kez deneyimleme fırsatım oldu. Bu kapsamda Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Nihal Eminoğlu ile de 'Türkiye 'de Mülteci Kadınlar' üzerine bir röportaj ve Khaled Hosseini’nin kaleme aldığı Uçurtma Avcısı kitabı üzerine de bir kitap analizi gerçekleştirdim. Daha sonrasında bu çalışmalarım TUİÇ Akademi'nin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayımlandı!


O-staj, kendimi göç alanında daha da geliştirebileceğim ve farklı disiplinlerdeki kişiler ile farklı perspektiflerden göç olgusuna bakabileceğim bir imkan da sağladı. Üstelik o-staj: okuma, yazma ve tartışma anlamında değil, bu alanda çalışan sivil toplum temsilcisi, akademisyen, hukukçu gibi farklı meslek gruplarındaki uzmanlarla da tanışma, görüşlerini öğrenme ve kendi görüşlerimi de paylaşabilme imkanı sağladı. 


Bana vaktimi verimli bir şekilde geçirmemi sağlayan ve yetkilerimi geliştirme fırsatı sunan TUIÇ o-staj programı yürütücülerine de tekrardan teşekkürler!

Sezin Sezer 


O-Staj Ekibi
  • PAYLAŞ

YORUMLAR