Eğlenceli Öğrenme Serüveni: O-Staj (OnlineStaj)

Eğlenceli Öğrenme Serüveni: O-Staj (OnlineStaj)

  • Deneyim
  • 23 Ocak 2021 Cumartesi
  • 0
  • Okunma : 690

Oluşan samimi ortam sayesinde hiçbirinin beni zorlamadığını hatta eğlenerek öğrendiğimi, ufkumun açıldığını görüyorum. Kısacası başlangıçta online staj olarak geçirdiğim bu süreç; koordinatörümüzden aldığım eğitim, yaptığımız araştırmalar, okumalar, fikirlerimizi belli bir saygı çerçevesinde belirttiğimiz tartışma ortamları, kurduğumuz yeni arkadaşlıklar, yeni bir vizyon kazanmamıza sebep olan bizlerle paylaşılan deneyim ve tecrübeler ve koordinatörlerimizin sürekli desteği benim için bir staj olmaktan çok daha fazlasıydı.


 

TUİÇ Akademi; bulunduğum üniversitede öğrenci kulüplerinden, staj yapan veya yapmak isteyen arkadaşlarımdan duyduğum ve çalışmalarını takip ettiğim bir kurumdu. 2020 Ekim-Aralık dönemi Online Staj Programı başvurularını çeşitli konu başlıklarıyla açtılar. Benim tercihim “Anarşizm Programı” olmuştu. Başvurum kabul edildiğinde böyle yetkin bir kurumda başarılı eğitmenler eşliğinde staj yapabilme fırsatı bulduğum için oldukça şanslı hissediyordum. Fakat daha önce herhangi bir kurumun staj programında deneyimimin olmaması başlangıçta beni tedirgin etmişti. Bu tedirginliğim staj programına başlamamla kısa süre içinde kayboldu. Staj programı düşündüğümden çok farklı bir şekilde ilerledi. Staj programının akademik olarak büyük bir katkısının olacağından şüphem yoktu ancak bu kadar samimi ve sıcak bir ortamın içerisinde staj yapabileceğimi ummuyordum. Koordinatörümüz Hakan Karadiken eşliğinde ve onun bizlere karşı gösterdiği özveri sayesinde staj programında  yapılabileceklerin çok daha fazlasını bu sürece sığdırdığımıza inanıyorum.

Bu süreçte haftanın belirli günleri online toplantılar düzenleyerek koordinatörümüzün bizler için seçtiği konular üzerinde okumlar ve araştırmalar yaptık. Toplantıda koordinatörümüz her stajyerin düşüncesini rahatça belirtebileceği bir ortam oluşmasını sağladı. Stajyerlerin kendi fikir ve düşüncelerini lanse etmesine önem verilip bu fikir ve düşünceler üzerinden saygı ve samimiyet çerçevesinde tartışma ortamı yaratılırdı. Bu hem konu ile ilgili kafamdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmama hem de birlikte staj yaptığımız arkadaşlarımızın yorumlamalarıyla konuyu daha iyi sentezleyip daha farklı bakış açıları kazanmama yardımcı oldu. Bu edindiğimiz tüm bilgiler ışığında staj sonunda 2 kitap analizi, 1 film analizi, 1 araştırma yazısı teslim ettik. Tüm bunları yaparken asla zorunlu ve zorlu bir çalışma olarak görmedim. Çalışmalarımızı haftalara bölerek, koordinatörümüzle sürekli iletişim halinde olarak, diğer stajyer arkadaşlarımızlar yardımlaşarak tamamladık.

Geriye dönüp baktığımızda bu süreç içerisinde çok fazla makale, araştırma yazısı, kitap okuduğumu ve incelediğimi fark ediyorum fakat o süreçte koordinatörümüz ve diğer stajyer arkadaşlarımla oluşan samimi ortam sayesinde hiçbirinin beni zorlamadığını hatta eğlenerek öğrendiğimi, ufkumun açıldığını görüyorum. Ayrıca staj programında sadece seçtiğimiz konu üzerine konuşmalar ve bilgi alışverişi değil koordinatörüm ve diğer stajyer arkadaşlarımın deneyim ve tecrübelerinden yararlanmam; kendime akademik olarak nasıl bir yol çizmem gerektiği konusunda da alternatif fikirlere sahip olmama sebep oldu. Bu benim için oldukça önemliydi.

Staj sonunda TUİÇ’in bizlere sunduğu en önemli fırsat ise bağımızı koparmamak, yeni vizyonlar ve misyonlar tanımak ve gelişimimizi destelemek adına kurumun içinde etkin bir şekilde rol almamızı seçenek olarak sunmasıydı. Kısacası başlangıçta online staj olarak geçirdiğim bu süreç; koordinatörümüzden aldığım eğitim, yaptığımız araştırmalar, okumalar, fikirlerimizi belli bir saygı çerçevesinde belirttiğimiz tartışma ortamları, kurduğumuz yeni arkadaşlıklar, yeni bir vizyon kazanmamıza sebep olan bizlerle paylaşılan deneyim ve tecrübeler ve koordinatörlerimizin sürekli desteği benim için bir staj olmaktan çok daha fazlasıydı.

 

Aylin Aşkın – Anarşizm Programı Stajyeri


O-Staj Ekibi
  • PAYLAŞ

YORUMLAR