O-Staj: Akademi ve Başarının Birlikteliği

O-Staj: Akademi ve Başarının Birlikteliği

  • Deneyim
  • 19 Mart 2021 Cuma
  • 0
  • Okunma : 1738

Bir uluslararası ilişkiler öğrencisinin akademik hayatında başarılı bir biçimde ilerleyebilmesinin yolu, fikirlerini özgürce belirtebilmesi ve başka fikirleri de dinleyebilmesinden geçmektedir.


Başarılı geçen bir Uluslararası Hukuk stajından sonra Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları (TUİÇ) bünyesinde bir staj programına daha katılmanın bana çokça faydası olacağını düşündüm.  İki farklı staj programı arasında yaşadığım kararsızlık sonrasında Uluslararası Örgütler programına başvurumu yaptım. Başvurumun onaylanması beni bir hayli memnun etti. Özellikle bu staj programının bana konu hakkında sağladığı deneyimin yanı sıra çok önemli bir katkısı daha oldu. Şöyle ki farklı görüşlere sahip arkadaşlarla demokratik bir ortamda tartışma imkânı bulduk. İnteraktif bir ders ortamı sayesinde sadece koordinatörümüzden değil aynı zamanda birbirimizden de bir şeyler öğrendik.

Uluslararası Örgütler Staj programının tanışma toplantısında sevgili koordinatörümüz Burak, dersi interaktif bir şekilde her hafta göndereceği makaleler üzerinde tartışma yaparak işleyeceğini söylediğinde, ilk başta korku ile karışık bir heyecan yaşadım. Ancak bugün dönüp baktığımda bu işleyiş biçiminin bana çok şey kattığını görüyorum. Belki de biz öğrencilerin en çok zorlandığı nokta fikrini rahatça ifade edebilmesidir. Ama Burak Hoca öyle bir ortam yarattı ki birbirini tanımayan insanlar fikirlerini özgürce ifade edebilme imkânı buldular. Bunun ne kadar değerli olduğunu anlatamam. Her ders öncesi gönderilen makaleler ve bu makaleler üzerinde yaptığımız tartışmalar, konu hakkında izlediğimiz filmler ile çok dolu bir ay geçirdik. Dikkati çabucak dağılan biri olarak bu dersleri iple çektiğimi belirtmeliyim. 

Üst üste katıldığım staj programları sonrasında ara vermeyi düşünüyordum ancak Burak hocanın bir programda daha koordinatör olduğunu görünce hemen başvuru yaptım. Çünkü Burak Hoca ilgilendiğim konu hakkında çok farklı perspektiflerden olaylara yaklaşmamı ve aynı zamanda geniş bir iletişim ağı oluşturmamı sağladı.  Akademik hayatımın şekillenmesi bakımından bu staj programının bana harikulade bir rehber olduğunu da ifade etmeliyim. Bu sebeple akademik hayatta ilerlemek isteyen herkesin yolunun bir şekilde TUİÇ ve Burak Şener ile kesişmesi gerektiğini düşünüyorum. Yazıma burada son verirken başta TUİÇ ailesi ve sevgili koordinatörüm Burak Şener olmak üzere bu staj programını keyifli hale getiren sevgili çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.

 

Şevin Fırat

Doğu Akdeniz Çalışmaları Stajyeri


O-Staj Ekibi
  • PAYLAŞ

YORUMLAR